Image result for ‫حسین وارث آدم‬‎


وب نوشت های دوستان


ن و القلم  ، جاده ، مجن  ، میقان  وَ   بندر گز...................................................................................................حسین وارث آدم/علی شریعتی._تهران:قلم،1388.


درباره نویسنده از زبان خودش:


من،غیر نظامی،علی شریعتی،متهم به هر اتهامی که می توان بر زبان آورد،معتقدم به:


1.حقانیت خدا.

2.حقانیت همه انبیا،از آدم تا خاتم.

3.رسالت و خاتمیت حضرت محمد-ص-.

4.وصایت و ولایت و امامت علی بزرگوار.

5.اصالت عترت به عنوان تنها باب عصمت برای ورود به قرآن و سنت.

و........


منبع "کتاب روزگار آفتابی"

    حسین وارث آدم:

 شامل مقدمه ،متن و پاورقی. مقدمه توسط خودش در عاشواری سال 1349 به تحریر درآمده و پاورقی ها ضمن سخنرانی در حسینه ارشاد توسط وی بیان گردیده.معلم شهید در خلق این اثر از "زیارت وارث "الهام گرفته است.


و پس از شهادت:

 از روی نوار سخنرانی معلم شهید در اسفند 1350 در مسجد جامع نارمک پیاده شده است.این سخنرانی که عمیقا تحت تاثیر شهادت 10رزمنده دلاور خلق می باشد ،"زینب وار " پیام و خون شهیدان را به سوی مردم مشتاق و دردمند می آورد و  آنان را به خود آگاهی و قیام می خواند.1-دکتر شریعتی با توجه به رشته تحصیلی  و احاطه اش به علوم اجتماعی دو قطبی بودن تاریخ را نشان داد.در یک قطب،قابیل ،نمرود،فرعون و قیصر کسری و امثالهم و در قطب دیگرنوح،ابراهیم،یعقوب،یونس ،محمد،علی ،حسن و حسین(وارث آدم) و همه انبیاء و امامان و تازمانی که نمرودیان هستند مبارزه ادامه دارد و پرچم سرخ بر گنبد مرقد امام حسین نماد ادامه ی مبارزه می باشد همانطور که نویسنده در مقدمه حسین وارث آدم به این مطلب اشاره نموده است. و این است مفهوم" أین طالبُ بِدم المَقتولِ بِکربلاء " إن شالله پرچم سرخ به دست صاحبش برافراشته شود به زودی.


2-با داشتن مایه های مهم چون اطلاع وسیع از مسائل تاریخ و جهان معاصر،قدرت تحلیل نیرومند،هوش سرشار،نبوغ فکری و ادبی ،خلوص اندیشه توانست موفقیت عمیقی به دست آورد.با خواندن متن حسین وارث آدم اطلاع وسیعش هویداس و خوانندگانی مانند من بدون خواندن پاورقی ها شاید نائل به درک مطلب متن اصلی نشوند.


3-شهید ویرایش یادداشت های بجا مانده از خود را به محمدرضا حکیمی می سپارد یعنی خوانندگان آثار دکتر با متنی روتوش نشده مواجه هستند و همین متنها چون از روحی دردمند نشات گرفته اند خواننده اش به شکل مقاومت ناپذیر مقهور اندیشه هایش می سازد به گونه ای که محو  سخنان و محتوای حرف هایش میشود و چنان محسور زیبای سخنش می شود که از دریافت اندیشه اش باز می ماند.البته حکیمی هیچ گاه دست به ویرایش آثار شهید نزد و پاسخش در کتاب" بار دیگر شریعتی" ص 118این بود"من اشتباهی که شخصیت شکن باشد و عقاید دکتر را زیر سوال ببرد در آثارش ندیدم".


4-انگار که دکتر ادیبی نامور باشد با نثر زیبای  مملو از آرایه های  ادبی .در کل زبان شریعتی مجموعه ای هماهنگ و غیر کلیشه ای از واژه های نو،ساختار نحوی نو و انبوهی از عبارات فشرده و کلپسو له اس که در ذهن ها می ماند.


5-شاید اگر دکتر فرصتی بیشتر داشت می توانست نظریاتش را مستند به آیات و روایت نماید تا ژرفای آنها به خوبی نمایانگر شود.


6- به بانوی کربلا ارداتی ویژه داشتن و آن حضرت را از مجلس روضه خوانان بر تارک تاریخ نشاند و  الگوی برای زنان و آزادیخواهان قرار داد . در دیدگاهش عاشوراء دو قهرمان دارد:یک برادر و خواهر.در همه جا آرزو کرده بود در کنار حضرت زینب دفن شود ودر پی قافله ی او برود و 29خرداد 1356 به آرزویش رسید.وی در دعاها و توسلاتش خطاب به آن حضرت گفته و بود:

"ای دختر علی! ای خواهر !ای که قافله سالار کاروان اسیرانی ! ما را نیز در پی این قافله ببر. از کتاب نیایش".


7-وی معتقد بود روشنفکر باید در بطن جامعه باشد  و گرنه مسجد و میخانه رفتن فرقی ندارد وقتی در جبهه ی حق نباشی."وقتی در صحنه حق و باطل نیستی هر کجا خواهی باش".خود نیز یدین کونه زندگی و اولین کسی بود و با خلق آثار و سخنرانی هایش مصداق بارز "اگر می توانی بمیران(جهاد) ، و اگر نمی توانی بمیر(شهادت)" بود. و توانست فراتر از هم عصران خودش اندیشه کند، بگوید و ماندگار شود و قدمی برای هم روزگاران و نسل بعدی بردارد.


8-به هر کسی نمی توان پیشنهاد مطالعه آثارش را داد مگر علاقمندان به مباحثی دینی ،عرفانی و فلسفی هرچند متنش برای هر صاحب دل و اندیشه ی جای تعمق و لذت آفرین می باشد.پیشنهادم برای دوستداران و علاقه مندانش جهت  شناخت و افزایش آگاهی در ابتدا زندگی نامه اش  سپس سایر آثار راحت فهم تر ش  مانند هبوط،نیایش وگفت و گوهای تنهایی  .... می باشد.


9-جای سوال است برایم چرا چندین دهه قبل سخنوری و سخنرانی های این چنینی داشتیم و حال خبری از این نوع سخنرانی ها نیست؟


اندیشه نوشت:خـــــــدایا عقیده ام را از دست عقده ام مصون بدار."شریعتی"


نظرات (4)
سه‌شنبه 2 تیر 1394 ساعت 08:36
وای چه عالی
امتیاز: 0 0
پاسخ:
ممنونِ نگاه سبز

وَ

نظر لطفتان.

برای شما
شنبه 30 خرداد 1394 ساعت 03:02
سلام
خیلی عالی نوشتید. خیلی زیاد
محتوا، خاستگاه، اظهار نظر شخصی، نظر مشاوره ای ... خیلی چیزای قشنگ در این نقد شما وجود داشت.
هر مطلب و نقد شما از قبلی انگار جامع تر و نقدتر و زیباتر می شود...
ما البته در جایگاه قیاس و نظر نیستیم. ارادتمندانه عرض کردیم.
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام

ممنونِ لطفتان

نقدهای ما مرهون لطف شماست مدیر دوستداران کتاب.
پنج‌شنبه 28 خرداد 1394 ساعت 12:07
هر کسی را توتمی است و توتم ِ هر کسی " خود ِ خوب ِ " اوست
و َ قلم .... توتم ِ من است
همه چیز در این دنیا برای ِ من است
امّا توتم !!! من برای ِ اویم

جنس ِ درد داشت این نگاشته ی دکتر شریعتی .
و معرفی خوبی داشتید .ممنونم
پاسخ:
ممنونِ نگاهتان.
چهارشنبه 27 خرداد 1394 ساعت 17:30
مثل همیشه نقدی عالی ومطلوب وبااصول

لذت بردم ،هزارآفرین برقلمتان.

سالهایی که دیگر دکترمعلم ومدرس دانشگاه نبود ونگذاشتند باشد،به دعوت استاد مطهری به حسینیه ارشاد جهت سخنرانی دعوت شدند واکثر مجموعه های پرشور سخنرانیهای گرانبارشان درآن مکان مقدس ایراد شد.

بابند 5 کاملا موافقم که فرصت نداشت وانگارخود میدانست فرصت ندارد و این ازمحتوای سخنرانیهایش مشخص است که میخواست همه حرفهای نگفته اش را یکجا بگوید ونمیشد ونشد....
بالهجه وگویش مخصوص خودش
امتیاز: 0 0
پاسخ:
نگاه سبز و لطفتان راسپاس.

لطفتان مستدام.

بنده هم بابت پیشنهاده بجا و مطلوبتان بی حد سپاسگزارم.
امکان ثبت نظر جدید برای این مطلب وجود ندارد.